Jednoduché vyhledávání

„Když všechno selže, vzdej to a jdi do knihovny.“--Stephen King

Prohledávané zdrojeZměnit

  • Ústavní soud, knihovna - Online katalog 36612

Světový den knihy a autorských práv  📚  📖

Datum 23. dubna  je v kalendáři všech knižních, literárních a knihovních nadšenců zapsáno zlatými písmeny jako Světový den knihy a autorských práv  (World Book and Copyright Day). Tento den oslavuje radost ze čtení, vzdává hold autorům a jejich dílům a zdůrazňuje význam ochrany práv autorů a podpory literární tvorby ve všech podobách.

Historie tohoto dne sahá do roku 1995, kdy UNESCO zvolilo 23. duben jako příležitost pro zdůraznění významu literatury, autorů, paměti lidstva a ochrany autorských práv. A proč právě 23. duben? Protože se jedná o den, kdy v roce 1616 zemřeli významní spisovatelé - Miguel de Cervantes, William Shakespeare a Inca Garcilaso de la Vega.

UNESCO každoročně v souvislosti se Světovým dnem knihy a autorských práv vyhlašuje tzv. world book capital  (světové město knih). Rostoucí síť těchto měst zdůrazňuje sílu knih a čtení jako základny pro mírumilovnou a udržitelnou společnost. První světové město knih bylo vyhlášeno v roce 2001 a stal se jím Madrid. Pro rok 2024 byl vybrán Strasbourg.

UNESCO také 23. dubna pořádá konferenci AI& Publishing: Between Futuristic Promises and Current Challanges, která se bude věnovat propojení a vlivu umělé inteligence na vydávání knih a nakladatelství.

Doplňující odkazy:
UNESCO World Book and Copyright Day
UNESCO World Book Capital

   

  Novinky 

Více novinek


  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.