Počet záznamů: 1

1. Záhlaví-jméno Ptáček, Lubomír, 1971- (autor)
    Údaje o názvuK právní dovolenosti umělého oplodnění ženy kryokonzervovanými spermiemi zemřelého manžela
    AnotaceZdravotnické právo a zejména reprodukční medicína je jednou z oblastí práva s největším výkladovým potenciálem. Střetávají se zde otázky právní, zdravotně technické a etické. Lékařská věda zaznamenává fenomenální pokrok, jehož tempu neodpovídá všeobecný konsenzus o tom, co je a co není v oblasti reprodukční medicíny dovolené a proto státem akceptované a případně sankcionované. V současné době dokážeme klonovat lidské bytosti, upravovat jejich genetickou informaci a podobně. Tyto možnosti však nevyhnutelně vyvolávají diskusi nad jejich smysluplností. Rovněž v České republice řešily soudy otázku, zda poskytovatel, kterému bylo uděleno oprávnění k poskytování zdravotních služeb v oboru reprodukční medicína, je či není povinen dokončit umělé oplodnění spojením zárodečné buňky ženy a kryokonzervovaných spermií jejího zemřelého manžela. Odkaz na judikaturu Ústavního soudu: nález Ústavního soudu ze dne 8. 11. 2018, sp. zn. I. ÚS 1099/18.
    In Rodinné listy. - Roč. 8, (2019), č. 6, s. 21-27
    Předmět.hesla Ústavní soud 2019