Jednoduché vyhledávání

„Když všechno selže, vzdej to a jdi do knihovny.“
--Stephen King

Prohledávané zdrojeZměnit

  • Ústavní soud, knihovna - Online katalog 36219
17. listopad: Den boje za svobodu a demokracii  🕊️  ✌️
Na 17. listopad připadá státní svátek Den boje za svobodu a demokracii, který připomíná události spojené se studentskými protesty v roce 1939 a se sametovou revolucí v roce 1989. 
17. listopadu 1939 byla nacisty obsazena Karlova univerzita v Praze a několik studentů bylo zatčeno. Tato událost byla počátkem odporu proti nacistické okupaci. Později se tento den stal symbolem odporu proti totalitním režimům a boje za svobodu a demokracii. 17. listopadu 1989 se tisíce studentů sešly v Praze na Národní třídě, aby si připomněly události z roku 1939 a zároveň aby vyjádřily svůj nesouhlas s politikou komunistického režimu. Studentská demonstrace byla brutálně potlačena. Tyto události postupně vedly k masovým protestům a pádu komunistického režimu. Tato historická událost, která je důležitou součástí moderní historie České republiky, se začala označovat jako tzv. sametová revoluce a Den boje za svobodu a demokracii se stal symbolem odvahy a touhy po svobodě.
17. listopad: Mezinárodní den studentstva  🧑‍🎓  🌍
Mimo Dne boje za svobodu a demokracii na  17. listopad  připadá také  Mezinárodní den studentstva, který je věnován studentskému životu a podpoře vzdělání. Podnětem pro vznik Mezinárodního dne studentstva bylo obsazení Karlovy univerzity v Praze v roce 1939. Poprvé byl Mezinárodní den studentstva vyhlášen v Londýně v roce 1941.
17. listopadu 1939  byla nacisty obsazena Karlova univerzita v Praze, uzavřeny všechny české vysoké školy a několik studentů bylo zatčeno. Studenti na uzavření škol reagovali demonstrací, která měla mít mírový charakter a měla symbolizovat odpor proti nacistické okupaci. Začala na Národní třídě a byla násilně potlačena nacistickou policií. Mnoho studentů bylo zatčeno, zraněno nebo popraveno. V souvislosti s těmito událostmi je připomínána také smrt studenta Lékařské fakulty Karlovy univerzity Jana Opletala.

Časopisy pouze v elektronické podobě    📰 vs 💻
Od roku  2023  vycházejí nově pouze v elektronické podobě tyto časopisy, které odebíráme:
  • Finanční, účetní a daňový bulletin
  • Judikatura Evropského soudního dvora
  • Rodinné listy
  • Státní zastupitelství
  • Trestní právo
  • Vybraná judikatura z oblasti občanského, obchodního a pracovního práva
Jedná se o tituly z nakladatelství  Wolters Kluwer, které jsou nyní dostupné v aplikaci  Smarteca  při(hlašovací údaje k dispozici v knihovně)případně v  ASPI.

  Novinky 

Více novinek


  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.